پشتیبانی واتساپ (کلیک کنید)
پشتیبانی واتساپ (کلیک کنید)

اخذ پروانه کسب و کار اینترنتی

اخذ پروانه کسب و کار اینترنتی

با توسعه فروش در بستر اینترنت تقاضا برای اخذ پروانه کسب و کار اینترنتی نیز افزایش پیدا کرده است. این روزها کسب و کارهای اینترنتی سبک تازه‌ای از فروش هستند که بسیار مورد اقبال عموم قرار دارند. همین موضوع موجب شده است تا صاحبان کسب و کارهای سنتی نیز به دنبال راهی برای انطباق فضای سنتی کار خود با شیوه‌های نوین باشند. 

البته ناگفته نماند که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی باید در سایه قانون پیش رفت. به همین دلیل علاقمندان این حوزه باید پس از اخذ پروانه کسب وکار اینترنتی فعالیت خود را آغاز کنند. 

مزایای کسب و کارهای اینترنتی

 • فراهم شدن شرایطی ایده‌آل برای خرید خدمت و محصول در تمامی ساعات شبانه روز
 • حذف شدن واسط برای عرضه و به طبع پایین آمدن قیمت تمام شده محصولات
 • فراهم شدن بستری مناسب برای ایجاد ارتباط با بازار هدف وسیع
 • ایجاد شرایطی مناسب برای فروش و ارسال محصولات به خارج از کشور
 • مدیریت بهتر و هدفمندتر منابع انسانی
 • مدیریت بهتر هزینه‌های مرتبط با کسب و کار 
 • کاهش خطای انسانی به دلیل سیستمی شدن برخی از فرایندهای فروش
 • رونق بخشیدن به چرخه اقتصاد با افزایش فروش

ضرورت اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی

برخی از افراد تصور میکنند که راه اندازی کسب و کار اینترنتی بدون اخذ مجوزهای لازم امکان پذیر است و می‌توان همه چیز را به خوبی پیش برد. در صورتی که این باور غلط است و خسارات جبران ناپذیری به کسب و کارهای نوپا وارد می‌کند. 

صاحبان مشاغل اینترنتی که محصول یا خدمتی را به مشتریان ارائه می‌دهند، باید پیش از هر اقدامی حوزه  فعالیت خود را به طور دقیق مشخص کنند. زیرا مجوزهای لازم فروش در بستر اینترنت برای تولیدکنندگان محصول  با فروشندگان محصول و خدمت متفاوت است.  در واقع باید برای اخذ مجوز با توجه به حوزه فعالیتی به مراکز ذیصلاح مراجعه کرد. 

این روزها کسب و کارهای اینترنتی موجب شکل گیری سیاست‌ها و قوانین تازه‌ای در عرصه فروش محصولات و خدمات شده است. به طوری که فعالیت در بستر اینترنت بدون اخذ مجوزهای مرتبط امکان پذیر نیست. 

چه زمانی برای اخذ مجوز اقدام کنیم؟

یادتان باشد زمانی می‌توانید برای کسب مجوزهای لازم اقدام کنید که سایت یا اپلیکیشن فعالی داشته باشید. در واقع باید تا حدودی کسب و کار خود را در بستر اینترنت رشد داده باشید تا شرایط اخذ مجوز مهیا شود. 

مجوزهای لازم برای کسب و کارهای اینترنتی

 • اخذ نماد اعتماد الکترونیکی
 • مجوز ساماندهی
 • پروانه کسب و کار اینترنتی

در ادامه این مطلب به صورت اختصاصی به بررسی پروانه کسب و کار اینترنتی و شرایط و قوانین تعریف شده در این حوزه می‌پردازیم. 

آشنایی با پروانه کسب و کار اینترنتی  

پروانه کسب و کار اینترنتی همان مجوز صنفی است که صاحبان مشاغل اینترنتی باید به منظور دریافت آن به صنف یا اتحادیه مرتبط با کار خود مراجعه نمایند.  اخذ پروانه کسب و کار اینترنتی برای تمامی افرادی که سایت فروشگاهی دارند، الزامی است.  این مجوز بر اساس گروه صنفی صادر می‌شود. به عنوان مثال افرادی که در حوزه فروش محصولات فرهنگی فعالیت دارند، باید این پروانه را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نمایند. در صورتی که مرجع صدور برای فروش محصولات پزشکی و بهداشتی، وزارت بهداشت خواهد بود. 

با توجه به حوزه‌های گسترده فعالیت در فروشگاه‌های آنلاین، مراجع صدور مجوز مختلفی برای اخذ پروانه کسب و کار اینترنتی تعریف شده است. به همین دلیل صاحبان کسب و کارهای آنلاین باید پس از بررسی دقیق حوزه کاری خود، به منظور اخذ پروانه اقدام کنند. لازم به ذکر است که برای برخی از کسب و کارها صنفی تعریف نشده است. در چنین شرایط به منظور اخذ پروانه باید به اتحادیه کسب و کارهای مجازی رجوع شود. 

ضرورت اخذ پروانه کسب و کار اینترنتی

صاحبان مشاغل اینترنتی نباید از اهمیت اخذ پروانه کسب و کار اینترنتی غافل شوند. با دریافت این مجوز بستر مناسبی برای فعالیت کسب و کارها فراهم می‌شود. برخی از افراد تصور می‌کنند که پروانه کسب و کار اینترنتی  برای کسب اجازه به منظور فعالیت سایت خواهد بود. در صورتی که این  باور اشتباه است و پروانه کسب و کار اینترنتی به منظور نظارت دقیق‌تر بر روی محصولات عرضه شده در فضای مجازی صادر می‌شود. 

افرادی که بدون اخذ این مجوز فعالیت خود را در اینترنت شروع کنند، خلاف قانون عمل کرده اند و فعالیت آنها کلاهبرداری محسوب می‌شود. به این ترتیب قانون خیلی زود فعالیت کسب و کارهای این چنینی را متوقف خواهد کرد و در ادامه این کسب و کارها  از دایره رقابت در بستر اینترنت حذف می‌شوند. 

به منظور راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی باید برای اخذ مجوز ساماندهی، اعتماد الکترونیک، پروانه کسب و کار و… اقدام شود. 

مراحل اخذ پروانه کسب و کار اینترنتی

برای اخذ این پروانه باید فرایندی چند مرحله‌ای پشت سر گذاشته شود. راه‌اندازی اولیه کسب و کار، ثبت تقاضا در سامانه مربوطه، بررسی تقاضا توسط سامانه اصناف، ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز در بازه زمانی مشخص و… بخشی از مراحل مهم برای کسب پروانه به شمار می‌رود. 

لازم به ذکر است که در طی مراحل ذکر شده باید گواهی‌ها  و اسناد متعددی به درخواست ضمیمه شود. ارائه آدرس دفتر کار و ارائه گواهی‌های شخصی، مالیاتی، آموزشی و… از مدارک و اسناد مورد نیاز برای تکمیل تقاضای دریافت پروانه کسب و کار است. اخذ پروانه کسب و کار اینترنتی جزئیات و معلومات خاص خود را می طلبد

از آنجایی که فرآیند دریافت مجوز کسب و کار بسیار زمان‌بر است، بهتر است تا از افراد با تجربه در این حوزه کمک گرفته شود. بدین ترتیب می‌توان بدون فوت وقت و انرژی به نتیجه مطلوب دست پیدا کرد. 

اخذ پروانه کسب و کار اینترنتی همراه با تهران مشاور

مجموعه تهران مشاور متشکل از متخصصین با سابقه و ماهر در حوزه اخذ مجوزهای مربوط به کسب و کارهای اینترنتی است. کارشناسان این مجموعه حوزه فعالیتی کسب و کارهای آنلاین را مشخص می کنند و در ادامه راه به منظور اخذ مجوزهای لازم و تشخیص مرجع صدور مجوز،  شما را راهنمایی خواهند کرد ضمن اینکه به خوبی با ضوابط و قوانین وضع شده برای فعالیت کسب و کارهای اینترنتی آشنا هستند و می‌توانند به اهداف و عملکرد افراد فعال در این حوزه سمت و سو ببخشند. 

اخذ مجوزهای لازم به منظور راه اندازی کسب و کار اینترنتی، تبلیغات هدفمند، جذب نیروی کار و… بخشی از خدمات مجموعه تهران مشاور به شمار می‌رود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه با شماره تلفن 02166754225   تماس حاصل کنید. 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *