پشتیبانی واتساپ (کلیک کنید)
پشتیبانی واتساپ (کلیک کنید)
مشاوره جذب و استخدام پرسنل

مشاوره جذب و استخدام پرسنل

جذب و استخدام پرسنل مناسب نگرانی کارفرمایان از گذشته تا امروز

استخدام پرسنل مناسب فرآیند چالش برانگیزی است زیرا در صورت استخدام یک کارمند ناکارآمد کارفرما مجبور به پرداخت هزینه های بسیاری می شود. از طرف دیگر، استخدام پرسنل مناسب، بازدهی روابط شغلی موفق و تأثیر مثبت بر کل محیط کار را بازتاب می دهد. آخرین تحقیقات نشان داده اند که استخدام نیروی کار ناکارآمد به مرور زمان بر کار دیگر پرسنل نیز تاثیر منفی می گذارد. از این رو درک اهمیت مشاوره جذب و استخدام پرسنل شایسته از اهمیتی بالا در هر شرکت و سازمانی برخوردار است.

مشکل از کجا آغاز می شود؟

امروزه در کشور عزیزمان ایران بسیاری از کسب و کارها و شرکت ها (حتی شرکت های بزرگ) از رویکردهایی برای منابع انسانی و جذب نیروی کار استفاده می کنند که نتایج آن صرف هزینه های بیشتر و استخدام های متعدددر مقابل بازدهی کمتر است.

در سال های گذشته، شرکت های بزرگ استخدام خود را از این طریق انجام می دادند:

کارشناسان منابع انسانی تجزیه و تحلیل مفصلی را برای تعیین وظایف مورد نیاز یک شغل و ویژگی های لازم برای انتخاب یک پرسنل خوب تهیه می کردند. در مرحله بعد، آن ها ارزیابی شغلی را انجام می دادند تا مشخص شود که این شغل در چارچوب سازمانی آن شرکت قرار دارد یا خیر و چقدر برای آن سمت باید پرداخت کنند به ویژه در مقایسه با سایر مشاغل. سپس آگهی های استخدام چاپ می شد و متقاضیان شغل مذکور درخواست خودرا اعلام کرده و الویت بندی مصاحبه بر اساس درخواست های متقاضیان انجام می شد.

مراحل مصاحبه شامل مصاحبه شفاهی به منظور ایجاد ارتباط و شناسایی افراد متخصص ،بررسی مدارک و سوابق تحصیلی و همچنین رزومه کاری، برگزاری آزمون های شفاهی ،کتبی و علمی جهت اثبات توانایی های کارجویان می باشد.

رویکرد امروز کار فرمایان  نیز آنچنان متفاوت با گذشته نیست. شناسایی نامزدهای بالقوه از میان افراد کارآمد داخلی در اولویت قرار دارد منظور کارمندان فعلی شرکت یا سازمان می باشد که لایق تغییر رده شغلی و ارتقا می باشند. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها به دنبال پر کردن ظرفیت استخدام خود با بیشترین تعداد متقاضی  جدید هستند. غالباً کارفرمایان به امید پیدا کردن افرادی که بعداً یا در زمینه ای متفاوت می توانند مفید واقع شوند، کارجویان را برای شغل هایی که در حال حاضروجود ندارند، استخدام می کنند.

استخدام استعدادها نیز یکی از نگرانی های مدیران ارشد و همچنین مهم ترین نگرانی کل سازمان یا شرکت است. طبق یک نظرسنجی، مدیران ارشد در دسترس نبودن نیروهای دارای استعداد و مهارت را بزرگ ترین تهدید برای کسب و کار خود می دانند.  

بنابراین مهم است که شرکت ها مهارت و توانایی جذب و استخدام نیروهای کار آزموده رادر سطوح مختلف شغلی جهت افزایش بهره وری و کاهش هزینه های سازمان را داشته باشند.

دلیل بعدی ضرورت نیاز به مشاوره جذب و استخدام پرسنل، درک اهمیت نگهداری پرسنل پس از استخدام  آن ها می باشد. شرکت نیروهای رقبای خود را استخدام می کنند ، بنابراین مدیران ارشد مجبورند افرادی را که می روند، جایگزین نمایند. اطلاعات آماری سرشماری نشان می دهد که درصد بسیار بالایی از استخدام ها برای پر کردن موقعیت هایی انجام می شود که بیشتر این موقعیت ها ناشی از استعفای داوطلبانه نیروهای قدیمی می باشد. داده های LinkedIn نشان می دهد که شایع ترین دلیل این که کارمندان موقعیت دیگری راجهت جایگاه شغلی خود در نظر می گیرند، پیشرفت شغلی است که مطمئناً مربوط به عدم ارتقا شغلی توسط کارفرمایان قبلی می باشد. بنابراین ضعف در نگهداری پرسنل قبلی، دلیل بسیاری از استخدام های جدید است.

مشاوره جذب و استخدام پرسنل چگونه به کسب و کارها کمک می کند؟

یک مشاور منابع انسانی مسئول ارائه طیف گسترده ای از خدمات منابع انسانی خواهد بود. یکی از وظایف مشاوره جذب و استخدام پرسنل، مشاوره به کارفرمایان و مشتریان در مورد استخدام نیروهای جدید و مراقبت از کارمندان قبلی و فعلی پس از استخدام است.

خدمات مشاوره و مدیریت منابع انسانی  مجموعه تهران مشاور می تواند راهکارهایی برای فائق آمدن بر چالش های مدیریت و استخدام پرسنل به شما ارائه بدهد. تیم ما متشکل از مشاورین منابع انسانی دارای تخصص و تجربه برای ارائه راهکارهایی که به طور خاص برای نیازهای سازمان شما طراحی و تدوین شده است، می باشد.

 

خدمات مشاوره جذب و استخدام پرسنل ما شامل تمام زمینه های مدیریت منابع انسانی است و بسیاری از پروژه های مشاوره ای در حوزه جذب و استخدام از جمله موارد زیر را شامل می شود:

1-تدوین استراتژی منابع انسانی

2-بازنگری و یا ممیزی سیاست، راهکارها و روش های مدیریت منابع انسانی

3-توسعه صلاحیت های استخدام و گزینش

4-مدیریت و ارزیابی عملکرد

5-بررسی ساختارها و فرآیندهای مشارکت در محل کار

6-تحقیق و بررسی پرداخت و تعیین سطح

و …

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره جذب و استخدام پرسنل و منابع انسانی شرکت و یا سازمان خود می توانید با مشاورین زبده و با تجربه مجموعه تهران مشاور با شماره تلفن: 88906729-021 تماس حاصل فرمایید.