پشتیبانی واتساپ (کلیک کنید)
پشتیبانی واتساپ (کلیک کنید)
اخذ گواهینامه ایزو برای انواع کسب و کار در ایران

اخذ گواهینامه ایزو برای انواع کسب و کار در ایران

اخذ گواهینامه ایزو برای انواع کسب و کار در ایران

گواهینامه ایزو به سازمان بین المللی استاندارد سازی اشاره دارد. اخذ گواهینامه ایزو برای مشاغل به افزایش کیفیت کسب و کارشان علاوه بر قدرت کلی تجارت، کمک می کند. ISO یک سازمان مستقل است که از نظر کیفیت، ایمنی و کارایی محصولات و خدمات ارائه شده توسط مشاغل، استانداردهایی را ارائه می دهد. با افزایش رقابت در بین مشاغل، ارائه بهترین کیفیت کالاها و خدمات برای تداوم در بازار مهم ترین الویت است. در این مقاله، قصد داریم روند اخذ گواهینامه ایزو برای انواع کسب و کار در ایران را بررسی کنیم. اما، اجازه دهید قبل از آن تعریف دقیق تری از گواهینامه ایزو ارائه دهیم:

 

سازمان بین المللی استاندارد سازی (ISO) چیست؟

سازمان بین المللی استاندارد سازی (ISO)، یک سازمان غیر دولتی بین المللی است که از نهادهای استاندارد ملی تشکیل شده است. طیف گسترده ای از استانداردهای انحصاری، صنعتی و تجاری را توسعه و منتشر می کند و متشکل از نمایندگان سازمان های مختلف استاندارد ملی است.

نام مختصر سازمان – ISO – مخفف کلمه خاصی نیست. این واژه از یونان باستان ísos گرفته شده است که به معنی برابر یا معادل آن است. از آنجا که کلمات اختصاری مختلفی به زبان های مختلف در این سازمان وجود دارد، بنیانگذاران سازمان تصمیم گرفتند آن را با فرم کوتاه ISO بنامند.

سازمان بین المللی استاندارد سازی (ISO) در سال 1947 تاسیس شد و مقر اصلی آن در ژنو سوئیس است.

ISO علاوه بر تولید استانداردها، گزارش های فنی، مشخصات فنی، مشخصات موجود در دسترس عموم، ضمیمه نامه های فنی و راهنماها را نیز منتشر می کند.

ISO با ارائه استانداردهای مشترک بین کشورهای مختلف نقش مهمی در تسهیل تجارت جهانی ایفا می کند.

انواع گواهینامه ایزو

قبل از اقدام برای اخذ گواهینامه ایزو برای کسب و کارتان، باید بدانید کدام یک از انواع آن برای پیشرفت کسب و کار شما مناسب تر است.

تمام استانداردهای خانواده ISO9000 به مدیریت کیفیت اشاره دارد. ISO9001 از شناخته شده ترین استاندارد ISO است و معیارهای رعایت تعدادی از اصول مدیریت کیفیت را تعریف می کند و به مشاغل و سازمان ها کمک می کند تا کارآیی بیشتری داشته و رضایت مشتری را بهبود بخشند.

انواع مختلفی از گواهینامه ISO در دسترس کارآفرینان قرار دارد که شامل موارد زیر است:

ISO 9001: 2008- سیستم مدیریت کیفیت

OHSAS 18001- سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی

ISO 37001- سیستم های مدیریت ضد رشوه

ISO 31000- مدیریت ریسک

ISO 27001- سیستم مدیریت امنیت اطلاعات

ISO 10002- سیستم مدیریت سازگار

ISO 14001: 2015- سیستم مدیریت محیط زیست

ISO 26000- مسئولیت اجتماعی

ISO 28000- مدیریت امنیت

ISO 22008- مدیریت ایمنی مواد غذایی

SA 8000- پاسخگویی اجتماعی

EnMS EN 16001 ISO50001 – مدیریت انرژی

SO / IEC 17025- آزمایشگاه های تست و کالیبراسیون

SO 13485- دستگاه های پزشکی

ISO 639- کدهای زبان

ISO 4217- کدهای ارزی

ISO 3166- کد کشور

ISO 8601- قالب تاریخ و زمان

ISO 20121- رویدادهای پایدار

SO / IEC 27001- مدیریت امنیت اطلاعات

آنچه که یک کسب و کار برای دریافت گواهینامه ایزو نیاز دارد

در این قسمت می خواهیم الزامات و روند دریافت گواهینامه ایزو برای یک شرکت یا کمپانی به صورت مرحله به مرحله بررسی کنیم:

الزامات فرآیند صدور گواهینامه ISO

 • نوع صحیحی از استاندارد ISO را انتخاب کنید

اول از همه ، متقاضی باید نوع گواهینامه ISO مورد نیاز برای تجارت خود را انتخاب کند. انواع مختلفی از گواهینامه ISO در دسترس است که در قسمت های قبل به آن ها اشاره کردیم.

 • انتخاب مجوزهای صدور گواهینامه ISO در ایران

باید توجه داشت که ایزو خودش به سازمان ها مجوز نمی دهد. صدور گواهینامه ایزو ارائه می شود و فرآیند توسط نهاد صدور گواهینامه ایزو اجرا می شود. این مهم است که شما یک سازمان صدور گواهینامه معتبر و شناخته شده را انتخاب کنید.

هنگام انتخاب مرکز ثبت نام برای اخذ گواهینامه ایزو باید موارد زیر را بخاطر بسپارید:

 • همکاری با چند متخصص گواهینامه ISO را ارزیابی کنید.
 • این احتمال را که آن ها استانداردهای CASCO را رعایت می کنند، بررسی کنید.
 • بررسی کنید آیا مجوز دارند یا خیر.
 • آن ها باید پیش نیازهای نهادهای معتبر ISO را برآورده کنند.

هزینه اخذ گواهینامه ایزو برای کسب و کارها در ایران

هزینه اخذ گواهینامه ایزو ثابت نیست وبرای کسب و کارهای گوناگون متفاوت است. مشاوران ایزو باید با در نظر گرفتن پارامترهای مختلف از مقرون به صرفه ترین هزینه برای اخذ گواهینامه ایزو برای کسب و کارتان اطمینان حاصل کنند. این پارامترها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • اندازه یک سازمان
 • تعداد کارگران
 • تعداد فرآیندها
 • سطح خطر
 • چارچوب مدیریت
 • مقدار و کمیت کار

 

زمان لازم برای طی مراحل اخذ گواهینامه ایزو

مدت زمان لازم برای اتمام کل مراحل صدور گواهینامه ISO از هر کسب و کار به دیگری تغییر می کند. در پی بررسی اندازه سازمان، می توان پیش بینی منطقی را از طرف دفتر صدور گواهینامه ایزو ارائه داد.

 

در بیشتر موارد، زمان لازم برای اتمام مراحل اخذ گواهینامه ایزو:

 

شرکت های کوچک: 2-3 ماه

شرکت های متوسط: 3-6 ماه

شرکت های بزرگ: 6-12 ماه

 

روش اخذ گواهینامه ایزو در ایران

 1. یک قرارداد تنظیم کنید:

هنگامی که صاحبان مشاغل سازمان صدور گواهینامه ایزو و نوع استاندارد ایزو را انتخاب کردند، ثبت کننده و متقاضی باید در مورد قرارداد توافق کنند. این برنامه باید شامل حقوق و تعهدات هر دو طرف باشد و شامل موارد مربوط به مسئولیت، محرمانه بودن و حقوق دسترسی می باشد.

 1. بررسی اسناد با کیفیت:

ثبت کننده ISO کلیه راهنماها و گزارش های با کیفیت شما را که با رویکردها و استراتژی های مختلف در سازمان دنبال می شود، شناسایی می کند. بررسی موارد موجود به ثبت کننده ISO کمک می کند تا شکاف های احتمالی در برابر پیش شرط های ذکر شده در استانداردهای ISO را تشخیص دهد.

 1. یک دستور العمل ایجاد کنید:

بعد از اینکه مشاوران ISO حفره های موجود در کسب وکارتان را شناسایی کردند، شما باید برای برطرف کردن این حفره ها برنامه ریزی کنید. برای دستیابی به تغییرات ایده آل در کسب و کارتان، وظایف لازم را که باید انجام شود، تنظیم کنید. ممکن است، لازم باشد نیروهای خود را آماده کنید تا مهارت هایشان را در انطباق با روش های جدید توسعه دهند.

 1. بررسی گواهینامه:

بررسی اولیه اخذ گواهینامه ایزو به دو طبقه بندی مرحله 1 و مرحله 2 تقسیم می شود.

 • بررسی در محل:

بازرس ایزو تمام مراحل انجام شده توسط شما را در محل بررسی می کند. در این مرحله، سعی کنید تناقض های مربوط به کسب و کارتان را در چارچوب مدیریت کیفیت مطلوب، تشخیص دهید. از طریق تغییر در روش های استفاده شده در کسب و کارتان، تمام این تناقض ها را با توجه به استانداردهای كیفیت ایده آل تنظیم كرده و با دقت ارزیابی كنید.

 • بررسی نهایی:

بازرس ایزو پس از انجام تمام تغییرات لازم، ارزیابی نهایی را انجام می دهد. بازرس بررسی می کند که آیا همه تناقض ها با توجه به استانداردهای کیفیت ایزو رفع شده اند یا خیر. هنگامی که بازرس ایزو ارزیابی نهایی را انجام داد، گزارش حسابرسی ایزو را تنظیم می کند و آن را به ثبت کننده ایزو ارسال می کند.

 1. پایان دادن به روند اخذ گواهینامه ایزو

پس از بررسی تمام موارد عدم انطباق و کشف موارد ارائه شده در گزارش نهایی حسابرسی ایزو، ثبت کننده گواهینامه ایزو را به شما اعطا می کند.

 1. ممیزی های نظارت

ممیزی نظارت گاهی اوقات انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که استانداردهای کیفیت ISO توسط سازمان همچنان اجرا و حفظ می شود.

برای دریافت مشاوره جهت نحوه اخذ سریع و حرفه ای انواع گواینامه iso متناسب با کسب و کار خود می توانید با مشاوران زبده و کار بلد مجموعه تهران مشاور در این زمینه  باشماره تلفن : 88906729-021 تماس حاصل فرمایید.