پشتیبانی واتساپ (کلیک کنید)
پشتیبانی واتساپ (کلیک کنید)

اخذ نماد طلایی ارشاد

اخذ نماد طلایی ارشاد

آیا تاکنون نام نماد طلایی وزارت ارشاد به گوشتان خورده است؟ در دنیای امروز که بازی‌های کامپیوتری، نرم‌افزارها و سایر رسانه‌های دیجیتال به بخشی عجین‌شده با زندگی انسان‌ها تبدیل شده است، باید با نگاهی درست فرهنگ استفاده‌از این فضای نوظهور را آموزش داد و سعی بر سالم‌سازی و بومی‌سازی این محیط داشت. به این منظور به زیرساخت‌های مختلف اجرایی و نظارتی نیاز است که وزارت ارشاد اسلامی با شناخت این نیازمندی‌ها بستر مناسبی را برای توسعه فضای مجازی در سایه ارزش‌های دینی و اخلاقی کشورمان فراهم کرده است.

رسانه دیجیتال رسانه ای قدرتمند، گسترده و موثر است که در برخی از مواقع محتوای ناهنجار موجود در آن، سلامت روان مخاطبان را به خطر می‌اندازد.  به همین دلیل وزارت ارشاد با در نظر گرفتن نماد طلایی برای وب سایت‌ها، سعی بر بومی‌سازی محتواهای تولیدی دارد.

نماد رسانه دیجیتال چیست؟

در برخی از مواقع انتشار محتوای غیر اخلاقی و هنجارشکن موجب می‌شود تا کیفیت رسانه‌های دیجیتال تحت تاثیر قرار گیرد. به همین دلیل وزارت ارشاد اسلامی با ارائه نماد رسانه دیجیتال به کاربران، سعی بر تولید محتوایی ارزشمند و همسو با اهداف نظام و ارزش‌های اسلام دارد.

وزارت ارشاد اسلامی در تلاش است تا تمامی فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال کشور را به شکلی درست و هدفمند اجرایی سازد. خوشبختانه این عملکرد موجب شده است تا ضوابط دقیق و کارآمدی در بخش فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال دیده شود.

برخی از اقدامات وزارت ارشاد در این حوزه:

 • شناسنامه دار شدن تمامی نرم افزارهای کامپیوتری
 • صادر کردن مجوز برای عملکرد مجموعه‌ها و موسسات فعال در حوزه فرهنگی دیجیتال
 • ارائه مجوز به وب سایت‌های فعال
 • و…

چگونگی ثبت سایت در ستاد ساماندهی

برای فعالیت در رسانه‌های دیجیتال باید بر طبق ضوابط و قوانین تعیین شده پیش رفت. افرادی که قصد راه‌اندازی وب سایتی را دارند، باید با توجه به حوزه کاری خود برای دریافت مجوزهای مربوطه اقدام نمایند. یکی از این مجوزهای ضروری لوگوی ساماندهی است که از سوی وزارت ارشاد اسلامی در دو حالت موقت و دائم صادر می‌شود.  در ادامه روالی که باید به منظور اخذ نماد رسانه دیجیتال طی شود را شرح می‌دهیم:

افرادی که به دنبال اخذ لوگوی دائم و موقت ساماندهی هستند، باید در نخستین مرحله به سامانه مربوطه مراجعه کنند. رجوع به این سامانه و ثبت اطلاعات مدیر سایت، موجب می‌شود تا در صورت انتشار محتوای نامناسب از فیلتر شدن سایت جلوگیری شود. در واقع مدیر سایت موظف است پس از دریافت تذکر از ستاد ساماندهی در اولین فرصت اقدام به حذف  محتوای نامناسب نماید.

در ادامه پس از ثبت وب‌سایت و ورود به پنل کاربری، اطلاعات کاربری خود را در سامانه درج می‌نمایید. پس از آن باید با انتخاب گزینه تکمیل فرم اطلاعات، تمامی بخش‌ها به‌صورت دقیق تکمیل شود.  پس از تکمیل اطلاعات باید احراز اطلاعات وارد شده انجام شود. به این منظور به شماره تلفن ثابت و همراه نیاز خواهدبود که احراز هویت باید توسط هردوی آن ها انجام شود. احراز هویت از طریق تلفن ثابت به صورت تماس با مرکز ساماندهی و از طریق تلفن همراه به صورت ارسال پیامک در نظر گرفته شده است.

پس از احراز اطلاعات در مرحله بعدی لازم است تا حوزه کاری وب‌سایت به‌صورت دقیق مشخص شود به همین منظور باید در این سامانه نوع رسانه برخط ثبت شود.

انواع رسانه‌های بر خط

 1. کاربرمحور:

  به  وب سایت‌های گفته می‌شود که کاربران عمومی، محتوای دیجیتال آن را در سایت قرار می‌دهند و در این سایت‌ها گروه ها و شبکه‌های مجازی گوناگونی وجود دارد، مانند سایت‌های شبکه‌های اجتماعی
 2. رسانه برخط اختصاصی: 

  محتوای این قبیل سایت ها توسط مدیر سایت که میتواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد ارسال می‌شود ، از جمله:   اخبار ، خدمات ، آثار و … که در دسترس عموم قرار می‌گیرد. مثل وب سایت‌های شخصی یا شرکتی که به معرفی محصولات یا آن  شرکت می پردازد.
 3. رسانه برخط غیر اختصاصی:

  به سایت‌هایی گفته میشود که محتوای دیجیتال آنها در دسترس عموم قرار می‌گیرد، مانند سایت‌های دانلود نرم افزار، بازی، موسیقی، فیلم و…
 4. نشریه الکترونیک:

  سایت‌هایی که دائما در محیط دیجیتال خبر‌ها، تحلیل و… را بصورت نوشته، صدا و یا ویدیو در دسترس عموم قرار می‌دهند، سایت‌های خبری و خبرگزاری ها در این دسته قرار می گیرند.
 5. وبلاگ با دامنه اختصاصی:

  به وبلاگ‌هایی گفته میشود که دامین اختصاصی دارند ولی هاست ندارند، برای مثال آدرس fars.blogfa.com را به fars.com تبدیل کرده‌اند.
 6. وبلاگ:

  به صفحاتی گفته میشود  که توسط سرویس دهندگان وبلاگ ایجاد می‌شوند.
 7. صفحه شخصی در رسانه کاربر محور:

  به پروفایل‌ها یا صفحه‌هایی می گویند که کاربران شبکه های اجتماعی ایجاد و تولید  می‌کنند مانند اینستاگرام.

 

پس از تعیین رسانه برخط، باید هویت  شخص صاحب امتیاز دامنه مشخص شود. به این منظور به تائید فنی نیاز است که این تائید به صورت ارسال کردن کد به ایمیل دامنه موردنظر، اضافه شدن متاتگ در وب‌سایت، تغییر دادن عنوان اصلی سایت و یا بارگذاری کردن فایل در سرور انجام می شود. به این ترتیب فرآیند ثبت‌نام در سامانه با موفقیت به اتمام می‌رسد.

پس از طی کردن مرحله ثبت نام و اعتبار سنجی در ستاد ساماندهی، لوگوی موقت (لوگوی نقره ای)برای کاربر صادر خواهدشد. این لوگو 3 ماه اعتبار دارد و سپس باید برای تبدیل آن به لوگوی دائم که مدت زمان اعتبار آن 6 ماه می‌باشد (لوگوی طلایی) اقدام شود.

پیش شرط اخذ لوگوی دائم دریافت نماد اعتماد الکترونیکی می باشد سپس‌ برای اخذلوگوی ساماندهی دائم می‌توان اقدام کرد. لازم است تا اعتبار این لوگو هر 6 ماه یک بار تمدید شود.

شروط قابل توجه برای اخذ لوگوی دائم

لازم است بدانید که برای دریافت لوگوی دائم باید شروطی مدنظر گرفته شود. برخی از این شروط عبارتند از:

 • احراز هویت مدیر سایت. به این منظور تقاضاکننده به سامانه ثبت احوال ارجاع داده خواهدشد.
 • برخورداری متصدی وب‌سایت از صلاحیت قانونی
 • همسو بودن فعالیت رسانه با تقاضای مدیر سایت
 • همسو بودن فعالیت رسانه با قوانین جمهوری اسلامی
 • و…

 مدیران وب سایت‌ها می‌توانند با دریافت نماد طلایی و نقره ای ساماندهی فعالیت خود را به صورت قانونی پیش ببرند. این دو نماد در سال اول به صورت رایگان در اختیار مدیران سایت قرار می‌گیرد.

مجموعه تهران مشاور، همراه  همیشگی شما

همان‌طور که در ابتدای این مطلب مطالعه کردید، باید به‌منظور ثبت‌نام  و دریافت لوگو ساماندهی وزارت ارشاد مراحل متعددی پشت‌سر گذاشته شود. توجه به تمامی جزئیات در زمان ثبت‌نام، تایید فنی، احراز هویت و… ضروری است. در صورتی که این مراحل به‌درستی طی نشود، نقص درخواست ثبت می‌شود و لازم است تا متقاضی مجددا برای ثبت درخواست خود اقدام نماید.

از همین رو توصیه می‌شود تا در  همان ابتدای کار از کارشناسان این حوزه کمک گرفته شود. به این ترتیب می‌توان با سرعت بیشتر و صرف زمان به مراتب کمتر  فرآیند ثبت‌نام و دریافت لوگو را به‌پایان رساند.

در صورتی که اطلاعات کافی در خصوص نحوه دریافت نماد طلایی یا لوگوی ساماندهی وزارت ارشاد را در اختیار ندارید، می‌توانید با مشاوران مجموعه تهران مشاور در تماس باشید. این مجموعه با سال‌ها تجربه در حوزه اخذ مجوزهای مختلف، آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می باشد.

شما می‌توانید انجام صفر تا صد خدمات مورد نیاز خود را به کارشناسان با تجربه و کاربلدمجموعه  تهران مشاور بسپارید و مطمئن باشید که تمامی کارها در کوتاه‌ترین زمان و به بهترین شکل ممکن پیش خواهد رفت.

 توصیه می‌کنیم برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر لطفا با کارشناسان این مجموعه با شماره تلفن: 88906729-021 تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *